هفت گنبد

داستانهای کوتاه/نشرافق سال انتشار :۱۳۹۷
haft gonbad 1 - هفت گنبد

هفت گنبد» سومین مجموعه داستان محمد طلوعی است و پنجمین اثر داستانی وی به شمار می‌رود.

این اثر شامل هفت داستان‌ است که همگی در کشورهای اطراف ایران می‌گذرد و با عناوین خواب برادر مرده، آمپایه بارن، بدو بیروت بدو، امانت‌داری خاندان آباشیدزه، لوح غایبان، خانه‌ی خواهری و دو روز مانده به عدن در یک مجموعه گردآوری شده است.

 

13970211000603 PhotoL - هفت گنبد

« کشورهای افغانستان، عراق، لبنان،  ارمنستان،  گرجستان، عمان و سوریه کشورهایی هستند که این داستان‌ها در آن‌ها روی داده و من برای نوشتن هر کدام از این داستان‌های به این کشورها سفر کرده‌ام. حتی به سوریه در حال جنگ نیز برای نوشتن داستانم سفر کرده‌ام.

این مجموعه در یک بازه پنج ساله نوشته شده و می‌توانم بگویم که هر کدام از این داستان‌ها بازسازی دوباره‌ یک داستان از داستان‌های مجموعه هفت پیکر نظامی است.

داستان‌های این مجموعه بیشتر راجع به سرنوشت مشترک آدم‌هایی است که در این جغرافیای باستانی زندگی می‌کنند. آدم‌هایی که سرگذشت‌هاشان از زندگی‌های هم گذشته و باز دوباره به هم گره می‌خورد. در یک بیان خلاصه می‌توانم بگویم که هفت گنبد داستان جنگ‌ها و صلح‌ها و ارزوها در خاورمیانه‌ خیالی است، جایی بدون مرز.»

«فکر کردم آیا مینا وقتی سر همین میز می‌نشیند به من فکر می‌کند که از در تو آمد. اگر این صحنه را در فیلمی می‌دیدم یا توی داستانی می‌خواندم مطمئن می‌شدم که نویسنده خواسته داستان را تمام کند و قبل از اینکه داستان تمام شود پایان خوشی برایش ساخته اما دیدن مینا نه پایان داستانبوریس بود و نه اصلا خوش بود.»

مجموعه داستان «هفت گنبد» اثر محمد طلوعی در 213 صفحه با قیمت 19 هزار تومان از سوی نشر افق منتشر شده است.